Longines - L3.783.4.56.9
L3.783.4.56.9 HydroConquest 41 Automatic Chronograph Stainless Steel / Ceramic / Black / Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.783.4.56.9 (aka: L37834569) |
| Name: | L3.783.4.56.9 HydroConquest 41 Automatic Chronograph Stainless Steel / Ceramic / Black / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest 41 Automatic Chronograph features a stainless steel case with ceramic bezel inlay. It is powered by the self-winding caliber L688.2 with column-wheel controlled chronograph. This watch is available with several dial color options and can be fitted with either a stainless steel bracelet or a rubber strap.