Longines - L3.790.4.56.6
L3.790.4.56.6 Hydroconquest GMT 41 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.790.4.56.6 (aka: L37904566) |
| Name: | L3.790.4.56.6 Hydroconquest GMT 41 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest GMT L3.790.4.56.6 debuted in 2023. This HydroConquest has a stainless steel case with a diameter of [DIAMETER}mm, which is crowned by a revolving bezel with ceramic insert. Power comes from caliber L844.4, a self-winding movement with an additional 24-hour hand. The dial is Black.