Longines - L3.841.4.96.6
L3.841.4.96.6 HydroConquest 44 Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.841.4.96.6 (aka: L38414966) |
| Name: | L3.841.4.96.6 HydroConquest 44 Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
This Longines HydroConquest 44 Automatic has a stainless steel round case, in 44mm, with a diver's bezel. The watch has a blue dial with mixed numerals and a date window at 3 o'clock. This model is powered by an automatic movement and it is fitted on a stainless steel bracelet with folding clasp.