Longines - L3.883.4.76.6
L3.883.4.76.6 HydroConquest 43 Automatic Chronograph Stainless Steel / Ceramic / Grey / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.883.4.76.6 (aka: L38834766) |
| Name: | L3.883.4.76.6 HydroConquest 43 Automatic Chronograph Stainless Steel / Ceramic / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest 43 Automatic Chronograph features a stainless steel case with ceramic bezel inlay. It is powered by the self-winding caliber L688.2 with column-wheel controlled chronograph. This watch is available with several dial color options and can be fitted with either a stainless steel bracelet or a rubber strap.