Longines - L3.890.4.96.9
L3.890.4.96.9 Hydroconquest GMT 43 Stainless Steel / Blue / Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.890.4.96.9 (aka: L38904969) |
| Name: | L3.890.4.96.9 Hydroconquest GMT 43 Stainless Steel / Blue / Rubber |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest GMT L3.890.4.96.9 debuted in 2024. This HydroConquest has a stainless steel case with a diameter of [DIAMETER}mm, which is crowned by a revolving bezel with ceramic insert. Power comes from caliber L844.4, a self-winding movement with an additional 24-hour hand. The dial is Blue.