Longines - L4.191.6.32.6
L4.191.6.32.6 La Grande Classique Quartz 23 Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.191.6.32.6 (aka: L41916326) |
| Name: | L4.191.6.32.6 La Grande Classique Quartz 23 Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 23.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Longines La Grande Classique is an elegant and traditional wristwatch. In the present configuration the case measures 23mm across. This watch is powered by the quartz caliber L209.