Longines - L4.191.7.72.6
L4.191.7.72.6 La Grande Classique Quartz 23 White Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.191.7.72.6 (aka: L41917726) |
| Name: | L4.191.7.72.6 La Grande Classique Quartz 23 White Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 23.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Longines La Grande Classique is an elegant and traditional wristwatch. In the present configuration the case measures 23mm across. This watch is powered by the quartz caliber L209. The bezel is set with 48 diamonds.