Longines - L4.191.9.11.0
L4.191.9.11.0 La Grande Classique Quartz 23 Pink Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.191.9.11.0 (aka: L41919110) |
| Name: | L4.191.9.11.0 La Grande Classique Quartz 23 Pink Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 23.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Longines La Grande Classique is an elegant and traditional wristwatch. In the present configuration the case measures 23mm across. This watch is powered by the quartz caliber L209. The bezel is set with 48 diamonds.