Longines - L4.209.2.31.8
L4.209.2.31.8 La Grande Classique Quartz 24 Yellow Roman Yellow
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.209.2.31.8 (aka: L42092318) |
| Name: | L4.209.2.31.8 La Grande Classique Quartz 24 Yellow Roman Yellow |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 24.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. Having its reference number start with L4.209 this watch features a 24mm case which holds a 13mm strap. It is powered by the quartz L209 movement. Ref. L4.209.2.31.8 features yellow gold pvd coating on both its bracelet as well as its case. The dial is done in a matching color.