Longines - L4.209.4.81.6
L4.209.4.81.6 La Grande Classique Quartz 24 Stainless Steel / Blue MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.209.4.81.6 (aka: L42094816) |
| Name: | L4.209.4.81.6 La Grande Classique Quartz 24 Stainless Steel / Blue MOP / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 24.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. Reference L4.209.4.81.6 has a Stainless Steel case with a diameter of 24.00mm, which holds the quartz caliber L209. The dial is Blue mother-of-pearl.