Longines - L4.241.0.58.2
L4.241.0.58.2 La Grande Classique Quartz 24 Diamond Bezel
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.241.0.58.2 (aka: L42410582) |
| Name: | L4.241.0.58.2 La Grande Classique Quartz 24 Diamond Bezel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 24.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. Having its reference number start with L4.209 this watch features a 24mm case which holds a 13mm strap. It is powered by the quartz L209 movement. The bezel is diamond-set.