Longines - L4.307.9.81.0
L4.307.9.81.0 Agassiz Pink Gold / Diamond / MOP / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.307.9.81.0 (aka: L43079810) |
| Name: | L4.307.9.81.0 Agassiz Pink Gold / Diamond / MOP / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Agassiz ref. L4.307.9.81.0 has a Red Gold case with a diameter of 25.00mm. The dial is White mother-of-pearl.