Longines - L4.398.3.11.7
L4.398.3.11.7 La Grande Classique Automatic 25 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / White
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.398.3.11.7 (aka: L43983117) |
| Name: | L4.398.3.11.7 La Grande Classique Automatic 25 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines La Grande Classique is a classically-styled wristwatch. In the form of reference [WATCH_REF} it features a case with a diameter of 25.00. The small size notwithstanding it still packs a self-winding movement with central seconds and date - caliber L595. Both case and bracelet are partially PVD-coated in yellow gold. The dial is White.