Longines - L4.512.1.67.7
L4.512.1.67.7 La Grande Classique Quartz 29 Stainless Steel / Red Gold PVD / Brown
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.512.1.67.7 (aka: L45121677) |
| Name: | L4.512.1.67.7 La Grande Classique Quartz 29 Stainless Steel / Red Gold PVD / Brown |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. Reference L4.512.1.67.7 has a Stainless Steel case with a diameter of 29.00mm, which is PVD-plated in red gold. Power comes from the quartz caliber L420. The dial is Brown.