Longines - L4.512.1.97.7
L4.512.1.97.7 La Grande Classique 29 Quartz Stainless Steel / PVD Red / MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.512.1.97.7 (aka: L45121977) |
| Name: | L4.512.1.97.7 La Grande Classique 29 Quartz Stainless Steel / PVD Red / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The La Grande Classique is one of Longines' enduring classics. Its sleek and timeless design could very well have inspired the 'Elegance is an attitude' credo of the brand. In its present form, this watch has a stainless steel case with red gold PVD plating, which houses the quartz caliber L420.