Longines - L4.512.4.81.6
L4.512.4.81.6 La Grande Classique Quartz 29 Stainless Steel / Blue MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.512.4.81.6 (aka: L45124816) |
| Name: | L4.512.4.81.6 La Grande Classique Quartz 29 Stainless Steel / Blue MOP / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines La Grande Classique L4.512.4.81.6, introduced in 2023, has a stainless steel case of 29.00mm, which houses a quartz movement in the form of caliber L420. The dial is Blue mother-of-pearl.