Longines - L4.512.4.87.0
L4.512.4.87.0 La Grande Classique Quartz 29 Stainless Steel / MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.512.4.87.0 (aka: L45124870) |
| Name: | L4.512.4.87.0 La Grande Classique Quartz 29 Stainless Steel / MOP |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. It is available in a huge number of variations and sizes. Reference L4.512.4.87.0 has a Stainless Steel case of 29.00mm, which houses the quartz caliber L420. The dial is White mother-of-pearl.