Longines - L4.512.4.92.6
L4.512.4.92.6 La Grande Classique Quartz 29 Stainless Steel / Green / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.512.4.92.6 (aka: L45124926) |
| Name: | L4.512.4.92.6 La Grande Classique Quartz 29 Stainless Steel / Green / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines La Grande Classique L4.512.4.92.6, introduced in 2022, has a stainless steel case of 29.00mm, which houses a quartz movement in the form of caliber L420. The dial is Green.