Longines - L4.523.0.92.2
L4.523.0.92.2 La Grande Classique 29 Stainless Steel - Diamond / Orange
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.523.0.92.2 (aka: L45230922) |
| Name: | L4.523.0.92.2 La Grande Classique 29 Stainless Steel - Diamond / Orange |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Stick |
Description
La Grande Classique de Longines L4.523.0.92.2, new for 2022, has a stainless steel case with diamond-set bezel. The dial is Orange.