Longines - L4.691.8.11.0
L4.691.8.11.0 La Grande Classique 33 Quartz Pink Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.691.8.11.0 (aka: L46918110) |
| Name: | L4.691.8.11.0 La Grande Classique 33 Quartz Pink Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines La Grande Classic ref. L4.691 has a case measuring 33mm. It is powered by the quartz caliber L140 movement.