Longines - L4.705.4.87.2
L4.705.4.87.2 La Grande Classique Tonneau 30 Stainless Steel
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.705.4.87.2 (aka: L47054872) |
| Name: | L4.705.4.87.2 La Grande Classique Tonneau 30 Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 29.70 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. Having its reference number start with L4.705.4 this watch features a tonneau-shaped case of 29.7*32.5mm done in stainless steel, housing the quartz caliber L209 movement.