Longines - L4.708.4.11.6
L4.708.4.11.6 La Grande Classique 34 Automatic Stainless Steel
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.708.4.11.6 (aka: L47084116) |
| Name: | L4.708.4.11.6 La Grande Classique 34 Automatic Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. It is available in a huge number of variations and sizes. With a reference number starting with L4.708, the La Grande Classique has a stanless steel case of 34mm housing the automatic caliber L593 movement.