Longines - L4.709.2.87.7
L4.709.2.87.7 La Grande Classique 33 Quartz Yellow
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.709.2.87.7 (aka: L47092877) |
| Name: | L4.709.2.87.7 La Grande Classique 33 Quartz Yellow |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. It is available in a huge number of variations and sizes. Having its reference number start with L4.709.2, the case measures 33mm across and is done in stainless steel with a yellow gold pvd coating. This watch is powered by the quartz L420 movement.