Longines - L4.709.4.73.2
L4.709.4.73.2 La Grande Classique 33 Quartz Stainless Steel
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.709.4.73.2 (aka: L47094732) |
| Name: | L4.709.4.73.2 La Grande Classique 33 Quartz Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. It is available in a huge number of variations and sizes. Having its reference number start with L4.709.4, the case measures 33mm across and is done in stainless steel. This watch is powered by the quartz L420 movement.