Longines - L4.741.0.51.6
L4.741.0.51.6 La Grande Classique 33 Quartz Diamond Bezel Black Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.741.0.51.6 (aka: L47410516) |
| Name: | L4.741.0.51.6 La Grande Classique 33 Quartz Diamond Bezel Black Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Longines' La Grande Classique is an elegant watch with a traditional, classic design. The present version has a stainless steel case of 33mm in stainless steel with a diamond-set bezel. This watch is powered by the quartz caliber L420 movement.