Longines - L4.755.1.91.7
L4.755.1.91.7 La Grandes Classique Quartz 36 PVD Rose / White Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.755.1.91.7 (aka: L47551917) |
| Name: | L4.755.1.91.7 La Grandes Classique Quartz 36 PVD Rose / White Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. It is available in a huge number of variations and sizes. The present ref. L4.755.1.91.7 has a quartz movement. Both the case as well as most of its bracelet have received a rose gold PVD coating.