Longines - L4.755.4.11.2
L4.755.4.11.2 La Grandes Classique Quartz 36 Stainless Steel / White-Roman / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.755.4.11.2 (aka: L47554112) |
| Name: | L4.755.4.11.2 La Grandes Classique Quartz 36 Stainless Steel / White-Roman / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. It is available in a huge number of variations and sizes. The present ref. L4.755.4.11.2 has a white dial with Roman numerals.