Longines - L4.755.4.51.2
L4.755.4.51.2 La Grande Classique Quartz 36 Stainless Steel / Black - Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.755.4.51.2 (aka: L47554512) |
| Name: | L4.755.4.51.2 La Grande Classique Quartz 36 Stainless Steel / Black - Roman |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. Reference L4.755.4.51.2 has a Stainless Steel case with a diameter of 36.00mm, which holds the quartz caliber L420. The dial is Black.