Longines - L4.755.4.58.6
L4.755.4.58.6 La Grandes Classique Quartz 36 Stainless Steel / Black-Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.755.4.58.6 (aka: L47554586) |
| Name: | L4.755.4.58.6 La Grandes Classique Quartz 36 Stainless Steel / Black-Diamond / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. It is available in a huge number of variations and sizes. The present ref. L4.755.4.58.6 has a black dial with diamond-set hour markers.