Longines - L4.766.4.13.6
L4.766.4.13.6 La Grande Classique Quartz 37 Stainless Steel / White - Eastern Arabic / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.766.4.13.6 (aka: L47664136) |
| Name: | L4.766.4.13.6 La Grande Classique Quartz 37 Stainless Steel / White - Eastern Arabic / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines La Grande Classique reference L4.766.4.13.6 has a stainless steel case of 37.00mm, which houses a quartz movement in the form of caliber L420. The White dial has Easter-Arabic numerals for hour markers.