Longines - L4.786.2.32.8
L4.786.2.32.8 La Grande Classique Tonneau 35
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.786.2.32.8 (aka: L47862328) |
| Name: | L4.786.2.32.8 La Grande Classique Tonneau 35 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The La Grande Classique L4.786 has a tonneau-shaped case measuring 35*38.3mm, which for this version is pvd coated in yellow gold. It is powered by the quartz caliber L420.