Longines - L4.789.0.87.4
L4.789.0.87.4 La Grande Classique Tonneau 35 Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.789.0.87.4 (aka: L47890874) |
| Name: | L4.789.0.87.4 La Grande Classique Tonneau 35 Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The La Grande Classique L4.789 has a tonneau-shaped case measuring 35*38.3mm. The bezel is set with a total of 82 diamonds. It is powered by the quartz caliber L420.