Longines - L4.866.4.94.2
L4.866.4.94.2 La Grande Classique 38 Stainless Steel / Blue - Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.866.4.94.2 (aka: L48664942) |
| Name: | L4.866.4.94.2 La Grande Classique 38 Stainless Steel / Blue - Roman |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 68.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
La Grande Classique de Longines L4.866.4.94.2, new for 2022, has a stainless steel case of 68.00mm, which houses a quartz movement in the form of caliber L420. The dial is Blue.