Longines - L4.898.3.11.7
L4.898.3.11.7 La Grande Classique Automatic 36 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / White
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.898.3.11.7 (aka: L48983117) |
| Name: | L4.898.3.11.7 La Grande Classique Automatic 36 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines La Grande Classique is a collection of classically-styled wristwatches. Configured as reference L4.898.3.11.7 both case and bracelet are partially PVD-coated in yellow gold. Power comes from the self-winding caliber L619.2. The dial is White.