Longines - L4.908.4.71.6
L4.908.4.71.6 La Grande Classique 36 Automatic Stainless Steel / Silver-Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.908.4.71.6 (aka: L49084716) |
| Name: | L4.908.4.71.6 La Grande Classique 36 Automatic Stainless Steel / Silver-Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines La Grande Classique is a wristwatch with a conservative styling. Its traditional round case takes center stage through the use of the distinct lugs, which appear to be floating. The present ref L4.908.4.71.6 is powered by the automatic caliber 591, which can be admired through the sapphire crystal back of its 36mm case. Both case and bracelet are stainless steel.