Longines - L4.918.4.11.6
L4.918.4.11.6 La Grande Classique Automatic 38 Stainless Steel / White - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.918.4.11.6 (aka: L49184116) |
| Name: | L4.918.4.11.6 La Grande Classique Automatic 38 Stainless Steel / White - Roman / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines La grande Classique collection houses a series of watches with timeless, elegant looks. Reference L4.918.4.11.6 has a case with a diameter of 38.00. This watch is powered by the self-winding caliber L591. The dial is White.