Longines - L4.918.4.71.6
L4.918.4.71.6 La Grande Classique Automatic 38 Stainless Steel / Silver - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | La Grande Classique |
| Reference: | L4.918.4.71.6 (aka: L49184716) |
| Name: | L4.918.4.71.6 La Grande Classique Automatic 38 Stainless Steel / Silver - Roman / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines La grande Classique collection houses a series of watches with timeless, elegant looks. Reference L4.918.4.71.6 has a case with a diameter of 38.00. This watch is powered by the self-winding caliber L591. The dial is Silver.