Longines - L3.374.4.50.6
L3.374.4.50.6 Legend Diver 36 Stainless Steel / Black / Mesh
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Legend Diver |
| Reference: | L3.374.4.50.6 (aka: L33744506) |
| Name: | L3.374.4.50.6 Legend Diver 36 Stainless Steel / Black / Mesh |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines Legend Diver 36 was introduced at BaselWorld 2018 as a smaller alternative to the regular Legend Diver, which celebrated its 10th birthday that year. As indicated by the name the case measures 36mm across. It is available with a number of different dials, either fitted with a a leather strap or a milanese (mesh) bracelet. Reference L3.37.44.50.6 has a stainless steel case and a matching bracelet.