Longines - L3.374.4.60.0
L3.374.4.60.0 Legend Diver 36 Stainless Steel / Brown / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Legend Diver |
| Reference: | L3.374.4.60.0 (aka: L33744600) |
| Name: | L3.374.4.60.0 Legend Diver 36 Stainless Steel / Brown / Strap |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines Legend Diver L3.374.4.60.0 was introduced in 2018. It features a stainless steel case of 36mm and a brown 'fumé' dial. It is fitted with a leather strap.