Longines - L3.374.4.80.0
L3.374.4.80.0 Legend Diver 36 Stainless Steel / MOP / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Legend Diver |
| Reference: | L3.374.4.80.0 (aka: L33744800) |
| Name: | L3.374.4.80.0 Legend Diver 36 Stainless Steel / MOP / Strap |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines Legend Diver L3.374.4.80.0 was introduced in 2018. It features a stainless steel case of 36mm and a mother-of-pearl dial. It is fitted with a white leather strap.