Longines - L3.374.4.90.2
L3.374.4.90.2 Legend Diver 36 Stainless Steel / Blue / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Legend Diver |
| Reference: | L3.374.4.90.2 (aka: L33744902) |
| Name: | L3.374.4.90.2 Legend Diver 36 Stainless Steel / Blue / Strap |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Introduced in 2022, the Longines Legend Diver reference L3.374.4.90.2 has a stainless steel case of 36.00mm, which houses the self-winding caliber L595. The dial is Blue.