Longines - L3.674.4.56.2
L3.674.4.56.2 Legend Diver No Date
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Legend Diver |
| Reference: | L3.674.4.56.2 (aka: L36744562) |
| Name: | L3.674.4.56.2 Legend Diver No Date |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
With its distinct vintage styling and sympatetic price, the Legend Diver quickly became a collectors favorite. The no-date version was the original 2007 release, while the date model was added in 2009. Discontinued somewhere around 2011-2012, the no-date version is quite sought-after.