Longines - L3.674.8.50.0
L3.674.8.50.0 Legend Diver Red Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Legend Diver |
| Reference: | L3.674.8.50.0 (aka: L36748500) |
| Name: | L3.674.8.50.0 Legend Diver Red Gold |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
For the ones really loving the Legend Diver, Longines made a model in 18ct gold with alligator strap. A rare sight, it seems to have been discontinued somewhere around 2012.