Longines - L3.764.4.90.6
L3.764.4.90.6 Heritage Legend Diver 39 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Legend Diver |
| Reference: | L3.764.4.90.6 (aka: L37644906) |
| Name: | L3.764.4.90.6 Heritage Legend Diver 39 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Longines Legend Diver 39 L3.764.4.90.6 was introduced in 2023. This watch has a Stainless Steel case of 39.00mm, which houses a self-winding movement with central seconds (and no date). The dial is Blue.