Longines - L3.774.2.58.2
L3.774.2.58.2 Legend Diver Spain
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Legend Diver |
| Reference: | L3.774.2.58.2 (aka: L37742582) |
| Name: | L3.774.2.58.2 Legend Diver Spain |
| Limited: | Yes, 163 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines Legend Diver reference L3.774.2.58.2 is a limited edition of 163 pieces created for the Spanish market. This watch has a stainless steel case of 42mm with aged PVD finish, and a khaki green dial.