Longines - L3.774.4.30.2
L3.774.4.30.2 Legend Diver Date Stainless Steel / Beige
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Legend Diver |
| Reference: | L3.774.4.30.2 (aka: L37744302) |
| Name: | L3.774.4.30.2 Legend Diver Date Stainless Steel / Beige |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Longines Legend Diver reference L3.774.4.30.2 was added to the Legend Diver collection in 2022. This watch has a Stainless Steel case and a gradient Beige dial.