Longines - L2.220.9.83.2
L2.220.9.83.2 Les Ravissantes de Longines Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Les Grandes Classiques |
| Reference: | L2.220.9.83.2 (aka: L22209832) |
| Name: | L2.220.9.83.2 Les Ravissantes de Longines Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 18.00 mm |
| Case Lug Width: | 10.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
Les Ravissantes de Longines is an elegant ladies watch in the spirit of cocktail watches of days gone by. The present model has an oval case (18*40 mm) set with 40 diamonds, including those set to its fancy lugs. It is powered by the quartz caliber L178. The dial is mother-of-pearl.