Longines - L4.224.7.87.6
L4.224.7.87.6 Prestige Gold Oval 21.3
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Les Grandes Classiques |
| Reference: | L4.224.7.87.6 (aka: L42247876) |
| Name: | L4.224.7.87.6 Prestige Gold Oval 21.3 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 21.30 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Prestige Gold collection is a series of watches exclusively available in 18k gold. The present model has a n oval-shaped case of 21.3 * 27.6 mm. It is powered by caliber L963. The bezel is set with a total of 24 diamonds.