Longines - L4.287.8.11.0
L4.287.8.11.0 The Elegant Collection 29 Pink Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Les Grandes Classiques |
| Reference: | L4.287.8.11.0 (aka: L42878110) |
| Name: | L4.287.8.11.0 The Elegant Collection 29 Pink Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines The Elegant Collection consists of elegant, traditional wristwatches with a contemporary look. The present model has a case of 29mm done in pink gold. This watch is powered by the automatic caliber L595.