Longines - L4.654.6.11.2
L4.654.6.11.2 Prestige Rattrapante Yellow Gold / White
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Les Grandes Classiques |
| Reference: | L4.654.6.11.2 (aka: L46546112) |
| Name: | L4.654.6.11.2 Prestige Rattrapante Yellow Gold / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Prestige ref. L4.654.6.11.2 has a yellow gold case with a diameter of 38mm, which houses the self-winding caliber L668.2 with split-seconds chronograph. It is the only Longines watch to have made use of this movement.